Festiwal WROsound już od 8 lat jest areną spotkań najważniejszych postaci wrocławskiej alternatywy. Od 15 do 17 grudnia wystąpią min. Pink Freud, Sonar, Min T i We Draw A.

Nie będzie przesady w stwierdzeniu, że Agim Dżeljilji jest jednym z ojców wrocławskiej sceny elektronicznej. Trudno zliczyć projekty, w których się udzielał, a jeszcze trudniej oszacować jego wpływ na brzmienie stolicy Dolnego Śląska. Założył zespołu Őszibarack, z którym pokazał się na wielu festiwalach zagranicznych. Z tym składem wystąpił już na pierwszej edycji festiwalu WROsound w 2009 roku, a 5 lat później powrócił do Impartu z następnym rewolucyjnym projektem – supergrupą Nervy gdzie łączył swoje fascynacje brzmieniem syntezatorów z żywym instrumentarium.

Chociaż współpracował z takimi tuzami jak mistrz perkusji Jan Młynarski, czy znany ze Skalpela Igor Boxx, w obu tych projektach to Agim Dżeljilji grał pierwszoplanową rolę frontmana i kapitana muzycznej załogi. Nad Odrę powraca pod nowym-starym przydomkiem jako A_GIM prezentując swoje pierwsze w pełni samodzielne wydawnictwo. Nadchodząca EPka to projekt solowy, ale usłyszymy na niej wyjątkowych wokalistów – Klarka, czyli Kamila Durskiego z formacji Lilly Hates Roses oraz pierwszą damę polskiej elektroniki – Novikę. Pani Katarzyna doskonale zna się z Agimem, który towarzyszy jej na koncertach i ma wpływ na brzmienie jej nowych utworów. Cała trójka wystąpi na scenie WROsoundu, a o wizualną stronę tego wyjątkowego spotkania zadba Maciej Szupica, artysta video odpowiadający za oprawę min. festiwalu Open’er czy koncertów Dick4Dick.

25 października 2014 roku publiczność na zapełnionej do ostatniego miejsca sali teatralnej Impartu mogła poczuć, że na ich oczach dzieje się historia. Byli bowiem świadkami wielkiego powrotu Waldemara Kasty, który zdecydował się przerwać wieloletnie milczenie, aby znowu zarapować w Mieście 71. Okoliczności także były wyjątkowe, bo spotkał się z ekipą Electro-Acoustic Beat Sessions, symbolicznie łącząc przeszłość i przyszłość wrocławskiej sceny muzycznej.

Odpowiedzialni za to zamieszanie, zorientowani bardziej elektronicznie członkowie EABS stworzyli też Night Marks Electric Trio: za konsoletą Spisek Jednego, na klawiszach Marek Pędziwiatr i Adam Kabaciński na basie. Wydali już debiutancką płytę w U know Me Records i koncertowali w tak egzotycznych miejscach jak Seoul, Sankt Petersburg, czy studio Programu Pierwszego Telewizji Polskiej. Grali u boku Raashana Ahmada, rapera AB z Waszyngtonu, a w Imparcie NMET także w wyjątkowym towarzystwie – Pauliny Przybysz i Rasa z Rasmentalism. Czy ich spotkanie stanie się kolejną legendą WROsoundu? Czas pokaże, na pewno nie można tego przegapić.

 

Zwieńczeniem święta muzyki z Wrocławia będzie set didżejski Π². Za tym zagadkowym symbolem kryje się Anka Pitu. Najwierniejszy kibic wrocławskiej sceny muzycznej, prowadząca od kilku lat audycję Wrocławskie Ścieżki na antenie Akademickiego Radia LUZ. Jak przystało na maniaczkę- zagra seta złożonego wyłącznie z wrocławskiej muzyki.

 

8. edycja festiwalu WROsound już 15-17 grudnia w Imparcie. 

W tym roku impreza jest również częścią WEEKENDU ZAMKNIĘCIA PROGRAMU ESK Wrocław 2016.  


foto: Aleksandra Macewicz