Esencją muzyki elektronicznej jest wosk – żargonie didżejskim tak właśnie mówi się na płyty winylowe. I chociaż ogłoszone w tym tygodniu badania pokazują, że po raz pierwszy w historii Brytyjczycy wydali w tym roku więcej pieniędzy na winyle niż na muzykę ściągniętą z netu, to w 2002 roku oba te sposoby dystrybucji w ogóle nie były popularne. Zakładając wytwórnię JuNouMi Marcin „GROH” Grośkiewicz nie poszedł w stronę Internetu, tylko skupił się właśnie na nagraniach czarnej płyty.

Jak mówi sam GROH, decyzja o założeniu wytwórni wynikła z potrzeby chwili:

jeśli zachodnie hity udawało się jakoś zdobyć, to polskich płyt było dosłownie kilka. Odwiedzali nas raperzy i producenci i to właśnie ci współmelanżownicy ochoczo przystąpili do projektu – „wydajmy naszą muzykę na winylu”.

Kult czarnej płyty zapewnił unikalność, a mimo małych nakładów, entuzjazm wiernych odbiorców pozwolił na sukcesywne rozszerzanie katalogu. Ale JuNouMi nie zamknęło się w tym samym środowisku ze swoimi zajawkami. Hip-hop był tylko pierwszą częścią większego projektu, o czym chyba nie do końca byli świadomi sami założyciele labela.

U Know Me powstało w 2010 roku, kiedy dostałem demo od Teielte i nie wiedziałem, gdzie je wydać – nie było ani hiphopowe (JuNouMi), ani organiczne (Funky Mamas and Papas), ani ściśle elektroniczne (Razzmatazz). Pamiętam jak dziś, gdy siedzieliśmy podczas pierwszego osobistego spotkania z Teielte na piwku i zastanawialiśmy się, jak to wydać – wtedy też padł pomysł nowej wytwórni, która będzie nazwą nawiązywać do starego JuNouMi.


Teraz U Know Me to najprężniej działająca wytwórnia ze świeżym brzmieniem ulicy, tętnem najmodniejszych klubów. Zasłużonymi nazwiskami w katalogu są min. Kixnare i Daniel Drumz.

Teraz patrzę na gatunkowy profil UKM inaczej – jest tyle ciekawej muzyki do wydania, że nie chcę się ograniczać do jednej szufladki. Nie boję się eksperymentów, a to co mam nadzieję jest wspólnym mianownikiem wszystkich płyt od nas to jakość.

Także z Wrocławia – związki U Know Me z naszym miastem są dobrze znane, dość powiedzieć, że w wytwórni tej wydaje EN2AK,a GROH przyjął pod swoje skrzydła Night Marks Electric Trio. Wydana jest już płyta [UKM 031], nagrania z zagranicznymi raperami (Raashan Ahmad), a premierowe kompozycje z Pauliną Przybysz i Rasem będzie można usłyszeć właśnie w Imparcie.

U Know Me dopieszczają wydanie każdej kolejnej płyty służąc radami i czuwając nad brzmieniem całego środowiska. Znowu są tłoczone winyle, a każde kolejne wydawnictwo płytowe ma swój numer seryjny; na wypuszczonej przed dwoma miesiącami płycie zespołu Sonar widnieje symbol „UKM 049”. Wydaje się, że 11-osobowy żywy skład jest celebracją całego środowiska skupionego wokół UKM, swoistym gwiazdozbiorem tej wytwórni w Imparcie zagrają Łukasz Stachurko (znany z Rysów i jako Sonar Soul), Lena Osińska, Rafał Dutkiewicz, Artur Bogusławski, Holak czy – uwaga, gość specjalny – Ras z Rasmentalism.

Ale 8. WROsound to przede wszystkim święto wytwórni – U Know Me Records showcase, na którym spotkają się wszyscy święci labela. Wydarzenie mocno środowiskowe i raczej kumpelskie, ale zgodnie z nazwą wytwórni, wszyscy jesteśmy znajomymi. 17 grudnia Klub Autograf stanie się wrocławskim adresem GROHa i spółki, a swoje sety zagrają dla nas:

  • Marek Pędziwiatr i Spisek Jednego – razem w Electro-Acoustic Beat Sessions, razem w Night Marks Electric Trio, a za konsoletą osobno. Obaj zagrają swoje sety, wśród których można szukać jazzowego feelingu, czy żywych instrumentów przemyconych na winylowych nośnikach.
  • Sonar Soul, czyli wspomniany Łukasz Stachurko, kierownik muzyczny Sonaru oraz połowa duetu Rysy.  Oprócz tego, że spełnia się w pełnych zespołach, zgodna opinia głośi, że jest jednym z najlepszych live actowców w kraju.
  • EN2AK – reprezentant Polski na Red Bull Music Academy w Nowym Jorku. A przede wszystkim wrocławianin – na jego płytach nawijali m. in. VNM, Hades, Kaen i JWP; lada moment nakładem Alkopoligamii ukaże się nowa płyta Pjusa, na której również znajdzie się En2ak (w kolaboracji z Eldoką i Holakiem z Małych Miast). Miał okazję dzielić scenę z takimi tuzami ja Flying Lotus, Thundercate, DJ Vadim (i The Electric), czy Bonobo.

 

Showcase wytwórni U Know Me na festiwalu WROsound 17 grudnia, przez całą noc w Klubie Autograf.


wypowiedzi pochodzą z wywiadu dla redbull.com


foto: Filip Blank