WROsound to festiwal muzyczny pełny nowości, premier i zaskakujących kolaboracji. Każdy z projektów, który będzie można zobaczyć na 8. edycji festiwalu jest wyjątkowy i nie był jeszcze prezentowany we Wrocławiu w tym kształcie.

We Draw A – pierwszy silent concert we Wrocławiu! Słyszeliście pewnie o silent disco: imprezach, gdzie muzyka przesyłana jest ze stołu didżejskiego bezpośrednio do słuchawek bawiących się ludzi. Teraz czas na „cichy” występ całego zespołu – każdy dźwięk z instrumentów oraz wokal będzie odtworzony tylko za pośrednictwem słuchawek. Niezwykle intymne doświadczenie, tym bardziej, że zespół Piotra Lewandowskiego i Radka Krzyżanowskiego (Indigo Tree, Kamp!) grają muzykę określaną jako „romantic techno”.

AGIM feat. Novika i Klark – premiera nowego projektu Agima Dżeljilji w jego rodzinnym mieście. Po sukcesach niezwykle ważnego dla wrocławskiej sceny alternatywnej Őszibarack,  oraz supergrupy Nervy (Igor Pudło ze Skalpela i Jan Młynarski) Agim wreszcie zdecydował się na debiut solowy. Jest odpowiedzialny za wszystkie kompozycje, a swój głos na scenie Impartu użyczą mu Klark (Kamil Durski z zespołu Lilly Hates Roses) oraz Novika, pierwsza dama polskiej elektroniki.

Pink Freud zagra po raz pierwszy we Wrocławiu muzykę elektronicznego duetu Autechre. U nas zakończą triumfalną trasę po Polsce z dość niecodziennym jak na zespół jazzowy materiałem. Wojtek Mazolewski z ekipą, zabiorą Cię w ekspresyjną podróż muzyczną.  Tego typu wrażenia można odczuć tylko na własnej skórze.

Legendarny Afrojax – Michał Hoffman był ostatni raz we Wrocławiu z pożegnalnym koncertem Afro Kolektywu. W pojedynkę kontynuuje nierówną walkę z bolączkami tego świata, a muzycznie powraca do hip-hopowych początków swojego zespołu. Ekstremalne doznanie na zakończenie Europejskiej Stolicy Kultury. Ale czy przyjemne? Czy nie za mało kulturalne? To się dopiero okaże.

MIN t – podbiła już Wrocław, zdobyła także kluby w Berlinie. Po naukach w niemieckiej stolicy wraca do rodzinnego miasta z tarczą – a nawet z talerzem, bo w Imparcie wystąpi z perkusją na żywo. Pierwszy taki koncert w mieście; warto zobaczyć jak nadzieja wrocławskiej sceny elektronicznej rozwija się i rozszerza swoją działalność na naszych oczach.

Sonar live – oczywiście, że po raz pierwszy we Wrocławiu, bo swoją debiutancką płytę wydali dopiero dwa miesiące temu. „Pętle” zbierają same dobre recenzje, a ciągle powiększające się grono fanów kolektywu dowodzonego przez Łukasza Stachurko (Rysy, Sonar Soul) już nie może doczekać się swoich ulubieńców. Sonar to ulubieńcy także U Know Me Records – ich największy, bo 11-osoby (!) projekt, w skład którego wchodzą najważniejsze osobistości tej wytwórni, Mateusz Holak, oraz gość specjalny – Ras z Rasmentalism.

Bo po raz pierwszy na WROsoundzie organizujemy showcase’y dwóch najprężniej działających wytwórni w kraju – U Know Me Records oraz BDTA. Ci pierwsi dostali przed chwilą nagrodę Same Sztosy od magazynu Activist i będą u nas świętować z najlepszymi didżejami swojej ekipy – w Klubie Autograf swoje sety przedstawią Spisek Jednego, Marek Pędziwiatr, Sonar Soul, EN2AK oraz Groh. Z kolei jednej czerpiąc z ambientu oraz industrialu wytwórnia BDTA pokaże oblicze Europejskiej Stolicy Kultury, którego próżno szukać na salonach i w najbardziej znanych klubach Wrocławia – wystąpią Urok, Mazut i Palcolor.

Pierwszy koncert we Wrocławiu i jeden z pierwszych w ramach swojej działalności scenicznej zagra KVBA. Znacie ich z Neonów i Kumki Olik, teraz panowie zamienili gitary na syntezatory.

Π², czyli Anka Pitu prezentowała już „Wrocławskie Ścieżki” w audycji Akademickiego Radia Luz o tej samej nazwie. Tym razem w klubie Autograf po raz pierwszy zagra seta złożonego wyłącznie z wrocławskiej muzyki.

Wreszcie pierwsza gwiazda WROsoundu zza zachodniej granicy – Christian Löffler. Ten niemiecki dj i producent muzyki elektronicznej przyjeżdża do nas z najnowszą, jeszcze świeżą płytą „Mare”  w towarzystwie wokalistki Mohna. Sam Löffler, co ciekawe, również na niej udziela się wokalnie. Melancholijna elektronika na zakończenie festiwalu. Idź i tańcz!

Pierwszy raz we Wrocławiu wybrzmią nowe kompozycje Night Marks Electric Trio. Panowie byli już na WROsoundzie z Electro-Acoustic Beat Sessions, ale jeszcze nigdy w takim towarzystwie. Z Pauliną Przybysz pracują nad jej nową płytą i na WROsoundzie usłyszymy prapremierowo utwory z nadchodzącego wydawnictwa. W Sali kameralnej do NMET dołączy także Ras z Rasmentalism, który od dawna zna się z chłopakami, ale nie miał jeszcze wystąpić z nimi na żywo. Po raz pierwszy – właśnie w Imparcie.

Ale WROsound to przedstawia nowości nie tylko muzyczne. Po raz pierwszy tak mocno akcentujemy stronę wizualną festiwalu. Koncertom w sali kameralnej będą towarzyszyć specjalne wizualizacje, a swoje prace w przestrzeni Impartu zaprezentuje kilku artystów wizualnych: Stefan Brüggemann , DWA ZETA (Karoliny Zajączkowska i Sławek ZBIOK Czajkowski), Aleksandra Chciuk , Monika Zawadzki, ED Sontag i Łukasz z Bałut.