wrosound.com

Kolejny raz zasadziliśmy WROsoundowy las

Akcja festiwalu WROsound oraz start-upu Dotlenieni miała swoją drugą odsłonę. Na wrocławskich Osobowicach zasadziliśmy 1400 sadzonek drzew.

Pomysł pojawił się w 2022 roku po pierwszym roku współpracy festiwalu ze start-upem Dotlenieni i bazował na ich dotychczasowym doświadczeniu we współpracy z rozmaitymi środowiskami i branżami. Na festiwalu pełnią funkcję edukatorów ekologicznych oraz odpowiadają za przygotowanie akcji, w której skanując kody QR, można zdobyć Wirtualne Drzewa – które następnie zostaje zamienione na prawdziwą sadzonkę. Tym samym uczestnicy festiwalu mają realny wpływ na liczbę realnie zasadzonych drzewek, a następnie mogą nawet wziąć udział w samym sadzeniu. – Akcja WROsoundowy las jest dla nas naturalnym rozwinięciem naszego obecnego podejścia do organizacji festiwalu, który wychodzi poza pewne ramy wydarzenia muzycznego. Od trzech lat w jego realizacji staramy się stosować filozofię less waste: ograniczamy druki, plastik, jeździmy elektrycznymi autami, udostępniamy kranówkę, wspieramy zrównoważony transport, stosujemy upcycling, budujemy scenografię ze śmieci. A wszystko to dzięki współpracy z naszymi partnerami, których dobieramy bardzo ostrożnie i w zgodzie z naszym wyobrażeniem o wspólnych działaniach proekologicznych. Efektem tego jest piękny rozwój tych współprac, a świetnym przykładem właśnie wspólne sadzenie drzew, które odbywa się kilka miesięcy po zakończeniu festiwalu – mówi Daria Kubasiewicz, producentka festiwalu.

Dotlenieni to start-up społeczny, który od wielu lat zajmuje się działaniami związanymi
z szeroko pojętą ekologią. Szkolą najmłodszych, organizują zielone eventy dla firm i udzielają się na rzecz lokalnej społeczności.  Od trzech lat współpracują z festiwalem muzycznym. –  Współpraca Dotlenionych z WROsound to doskonały przykład na to, że wartości ekologiczne mogą pojawiać się w każdej dziedzinie naszego życia. W tym przypadku była to rozrywka. Uczestnicy festiwalu muzycznego mogli w prosty sposób zaangażować się w działania na rzecz środowiska, skanując specjalne kody QR umieszczone w przestrzeni miejskiej i na samym festiwalu. Efekt – ponad 1 000 drzew, które posadziliśmy razem na terenie wrocławskich Osobowic. Bardzo cieszy nas fakt, że dla coraz większej liczby osób i firm ekologia staje się ważnym elementem życia. Ludzie biorący udział w naszych wydarzeniach inspirują później swoich znajomych i bliskich do podobnych działań. Jestem przekonany, że razem możemy realnie wpłynąć na otaczającą nas rzeczywistość – dodaje Marek Kołkowski, CEO Dotlenieni.org

Część sadzonek to Wirtualne Drzewka z kodów QR, pozostałe ufundował Motorpol Wrocław, wieloletni partner festiwalu, który odpowiada za jego zeroemisyjną flotę samochodową.

Fot. Alicja Kopiec ​
Źródło: WROCŁAW TV