Festiwal WROsound jako impreza wrocławskiego środowiska muzycznego nie od dziś inspiruje do zaskakujących spotkań artystycznych – wystarczy tylko przypomnieć koncert Waldemara KASTY z Electro-Acoustic Beat Sessions, czy supergrupę Nervy, w której spotkali się Agim Dżeljilji, Igor Pudło z zespołu Skalpel oraz wybitny perkusista Jan Młynarski.

 Tym razem AGIM również przybywa z całą plejadą niezwykle utalentowanych gości. Podczas występu w Imparcie wystąpi z nim NOVIKA. Członkini kolektywu Beats Friendly, aktywna na scenie klubowej od lat. Z Agimem współpracowała jako wokalistka – wrocławski producent pomagał jej przy solowych nagraniach. Kto wie, może jedno z nich usłyszymy premierowo w sali kameralnej?

Dostępnym już utworem AGIMa, pierwszym singlem jego nadchodzącej płyty jest utwór „Rajka” nagrany z KLARKIEM. Kamil Durski, bo o nim mowa, jest znany jako gitarzysta zespołu Lilly Hates Roses, więc współpraca z Agimem jest dla niego (najprawdopodobniej) pierwszym kontaktem z muzyką elektroniczną. Warto wspomnieć, że jest także utalentowanym autorem tekstów piosnek – jego słowa można usłyszeć min. na płycie Piotra Zioły („Safari”).

Razem z wokalistami wystąpi także VJ Emiko. Emilia Gumańska wykona wizualizacje na żywo wyświetlane w sali kameralnej. Projekty VJ EMIKO należą do kategorii eksperymentalnych video art’ów łączących motyw ciała, jego ruch, z analogowymi elementami graficznymi, którym nadaje rangę̨ symboli. Wyrażając emocjonalne stany człowieka – medium, tworzy audiowizualny spektakl, który w połączeniu z muzyką wzmacnia wewnętrzne doznania odbiorcy.

Ekipę Night Marks Electric Trio znamy nie tylko ze wspomnianego Electro-Acoustic Beat Sessions, ale także z projektu Archeo. Grali tam z obiema siostrami Przybysz, czego owocem była min. triumfalna trasa koncertowa po letnich festiwalach oraz wspólny singiel „Leki”. W Imparcie znowu spotkają się z Pauliną Przybysz, która da głos mieszance soulu, hip-hopu i elektroniki. Ponoć na WROsoundzie zagrają też kompozycje z nadchodzącej płyty artystki…

Sala kameralna będzie też areną nie mniej prestiżowego spotkania – NMET + Ras z Rasmentalism. Wrocławskie elektryczne trio ma na swoim koncie remix do jego utworu „Między nami spoko”, ale była to współpraca bardziej korespondencyjna. WROsound będzie ich pierwszym spotkaniem na scenie. Czego można spodziewać się po tak wyczekiwanym połączeniu? Tego nie wiedzą chyba nawet sami muzycy, ale na pewno stworzą razem coś ekscytującego.

 

Ras to zapracowany człowiek – Rasmentalism, Night Marks Electric Trio, a u nas wystąpi także z kolektywem Sonar. Na ich płycie „Pętle” zaśpiewał numer „Na urodziny”, a na sprawne oko wychwyci go również na najnowszym teledysku zespołu. Podczas ich występu na festiwalu WROsound wystąpi aż 11 osób, w tym inny gość zespołu – Mateusz Holak. Grał w Kumce Olik, rapował w Małych Miastach, poza tym robi wielokrotnie nagradzane okładki płyt… W Sonarze obsługuje instrumenty strunowe, oraz napisał wszystkie teksty na debiutanckiej płycie. Prawdziwy człowiek orkiestra – w elektronicznej orkiestrze zespołu Sonar.

Takie połączenia tylko na WROsoundzie – to trzeba zobaczyć! W Imparcie już 16 i 17 grudnia.