Syny to duet utworzony przez producenta 1988 oraz rapera i producenta Roberta Piernikowskiego.
Filozofia orientu
Zadebiutowali w 2015 roku wydaną w wytwórni Latarnia Records płytą “Orient”, która wywołała wśród słuchaczy wiele dyskusji i kontrowersji. „Nie zorientujesz się – będzie źle” – uprzedza w tytułowym numerze debiutanckiej płyty Piernikowski, który to utwór jest jednocześnie kluczem do poznania synoskiej Filozofii Orientu.
Saga Primeshitu
Kontynuacją Filozofii Orientu jest drugi album Synów. Wydana w 2018 roku płyta „Sen” (również Latarnia Records) to jednocześnie czwarta część Synoskiej Sagi, którą poprzedzają dwa solowe wydawnictwa członków duetu: Piernikowski – „No Fun” oraz 1988 – „Gruda”. Najnowszym dodatkiem sagi jest solowy album „The best of moje getto” Piernikowskiego.
Płytę otwiera „Nag Champa”, czyli krótka przypowieść o „przejściu na drugą stronę” znaną w popkulturze z takich dzieł jak choćby „Niekończąca się opowieść” Wolfganga Petersena. Utwór ten, którego nazwa zaczerpnięta jest z popularnych indyjskich kadzideł, jest swego rodzaju bramą do świata synoskiej baśni, którą odkrywamy podczas odsłuchu albumu „Sen”. To jakby zbiór opowieści o przyjaźni, miłości, nienawiści, tęsknocie, przeciwnościach losu, przygodach i medytacji świata, gdzie proste losy bohaterów stają się lirycznymi mitami.
Syny stawiają na klimat. Ich wizjonerskie produkcje nikogo nie pozostawiają obojętnym, bo Syny to zjawisko emocjonalne, czego dowodem są wyjątkowe, spowite specyficzną synoską aurą koncerty.
Na początku 2021 roku duet Syny, za pośrednictwem mediów społecznościowych, ogłosił zakończenie kariery. Nie powstrzyma ich to jednak przed – prawdopodobnie – jednym z ostatnich występów na żywo i to na naszym festiwalu.