Smif-N-Wessun

Dynamiczny duet znany pod nazwą Smif-N-Wessun, w skład którego wchodzą Tek oraz Steele, to uznana marka w świecie hip-hopu. Ich gładkie uliczne rymy, działająca między nimi chemia i umiejętność przekazywania sobie mikrofonu z dokładnością dobrze naoliwionej maszyny stanowią dowód potęgi pracy zespołowej. Duet artystów od zawsze stanowił siłę, która przeciwstawiała się wszelkim przeciwnościom losu, których było naprawdę wiele w historii zespołu — od szybkiego sukcesu, przez problemy prawne i zmianę nazwy zespołu, aż po przejęcie sterów i zostanie przedsiębiorcami.

Podchodzący z Brooklynu w Nowym Jorku Tek i Steele po raz pierwszy zaznaczyli swoją obecność w świecie hip-hopu na debiutanckim albumie grupy Black Moon Enta Da Stage z roku 1993. Utwory „Black Smif N Wessun” oraz „U Da Man” dobitnie pokazały ich ostre teksty, w których się nie powstrzymywali.

W 1994 roku Buckshot i Dru Ha założyli Duck Down Management, podpisując z wytwórnią Nervous Records kontrakt na pierwszy album duetu. Ich debiutancka płyta „Dah Shinin” sprzedała się w liczbie ponad 300 tysięcy egzemplarzy, a dodatkowo doprowadziła do powstania nazwy czwartej wielkiej fali muzyki hip-hopowej. Tek i Steele podbili serca słuchaczy dzięki swoim ciężkim rymom i bezbłędną umiejętnością przekazywania sobie nawzajem mikrofonu.

Album „Dah Shinin” pojawił się w epoce, w której hip-hop dopiero wracał z Zachodu na trudne i twarde ulice Nowego Jorku, ludzie byli dumni z tego, że byli fanami tej muzyki… to był czas renesansu –  wyjaśnił Steele. Wyprodukowany przez Da Beatminerz album był wypełniony ciężkim basem, ostrym scratchem oraz głębokim dźwiękiem, który przebijał się przez każdy dach.

Po początkowym sukcesie zespół zaczął mieć problemy prawne dotyczące swojej nazwy — pojawiła się sprawa sądowa dotycząca naruszenia praw do znaku towarowego wytoczona muzykom przez producenta broni, firmę Smith & Wesson. Aby uniknąć dalszych sporów sądowych, Tek i Steele zmienili nazwę na Cocoa Brovaz.

Wkrótce potem rozpoczęła się współpraca nad niewydanym albumem „One Nation”, przy którym 2Pac, Buckshot oraz The Cocoa Brovaz połączyli swoje siły. Pomimo tego, że album ten nie jest łatwo dostępny dla słuchaczy, współpraca tych czterech raperów doprowadziła do powstania jednego z najbardziej interesujących albumów w historii. W 1997 roku Tek i Steele dołączyli do grupy artystów, w skład której weszli Buckshot, Heltah Skeltah i O.G.C. w celu wydania debiutanckiego albumu Boot Camp Clik zatytułowanego „For the People”. Album zebrał mieszane recenzje, natomiast fani porównywali go do wcześniejszego wydawnictwa Smif- N-Wessun – „Dah Shinin”.

Rok 1998 oznaczał powrót na scenę Teka and Steele’a pod nową nazwą The Cocoa Brovaz, tym razem z albumem „Rude Awakening”. Choć album zgromadził raczej mieszane recenzje, utwór „Black Trump” wyróżniał się spośród pozostałych. Utwór, w którym wystąpił Raekwon the Chef reprezentujący Wu-Tang Clan, stanowił przełomowy moment w świecie hip-hopu, umożliwiając współpracę Duck Down i Wu-Tang w przyszłości. „Rude Awakening” był jedynym albumem wydanym nakładem wytwórni Priority Records. Wkrótce potem wytwórnia rozwiązała kontrakt z artystami.

Rok 2005 był rokiem sprawiedliwości dla duetu. Po wieloletniej batalii prawnej artyści odzyskali nazwę Smif-N-Wessun. Stara nazwa przywróciła ich starą pewność siebie, co doprowadziło do wydania nowego albumu „Reloaded”. Płyta była jednym z trzech wydawnictw wydanych w ramach promocji Triple Threat Summer wytwórni Duck Down. Tym razem Tek i Steele nie zawiedli. Utwory „Gunn Rap” i „My Timz Do Work” stanowiły oznakę powrotu klasycznej charyzmy grupy Smif N Wessun. Wydany z okładką autorstwa Marca Ecko i gościnnymi występami Taliba Kweli, Tony’ego Toucha, Dead Preza, BCC i wielu innych, album przypomniał słuchaczom brzmienie, które było wówczas uznawane za zapomniane.

W 2011 roku duet Smif-N-Wessun połączył siły z prawdopodobnie największym producentem hip-hopu wszech czasów Pete’em Rockiem, aby wydać kolejny album zatytułowany „Monumental”. Jedną z rzeczy, której brakowało w wydawnictwie z 2007 roku był jednolity flow. Tek i Steele uważali, że najlepszym sposobem na stworzenie spójnego i kompletnego albumu będzie współpraca z jednym producentem, a nie było wówczas lepszego producenta niż Pete Rock. Można powiedzieć, że to było wprost idealne połączenie, a od chwili ogłoszenia współpracy oczekiwania fanów sięgnęły zenitu.

Album „Monumental” ukazał się w czerwcu 2011 roku jako piąta płyta duetu Smif N Wessun, dzięki której zespół raz jeszcze zaznaczył swoją obecność na scenie hip-hopowej – tym razem jako jedna z najbardziej spójnych grup. Co więcej, muzycy pokazali, że są kimś więcej niż tylko głosami za mikrofonem. Grupa Smif N Wessun wyróżnia się na scenie, dominując świat muzyki hip-hopowej swoim surowym, niepowtarzalnym stylem, wyczuciem biznesowym oraz umiejętnościami przetrwania.