Warszawski duet RYSY tworzą producenci Wojtek Urbański oraz Łukasz Stachurko. Ich muzyka to wypadkowa progresywnych tanecznych rytmów zbudowanych na kanwie niezwykle melancholijnych, a jednocześnie chwytliwych melodii.

Premiera debiutanckiego singla „Ego” (z gościnnym udziałem Justyny Święs) odbyła się 4 maja 2015 roku, a już 4 września – nakładem niezależnej wytwórni U Know Me Records – ukazał się debiutancki longplay „Traveler”. W dotychczasowym dorobku znalazła się także EPka „Father” z 30 grudnia 2016 roku, zawierająca utwory „Father” oraz „Crystal Love”.

Od początku swojej działalności zespół skupiał się mocno na aktywności koncertowej. Duet gościł na największych polskich festiwalach (m.in. Open’er Festival, Tauron Nowa Muzyka, Audioriver czy Off Festival), a skład koncertowy był często poszerzany o wokalistów, którzy pojawili się na płycie „Traveler” (Justyna Święs, Baasch i Piotr Zioła).

RYSY szybko zdobyły uznanie w świecie polskiej muzyki alternatywnej. W 2016 roku duet nagrodzono statuetką „Odkrycie Roku” magazynu Muno, „Zespół Roku” magazynu Aktivist (plebiscyt Nocne Marki) oraz nominacją do nagrody Fryderyk w kategorii „Debiut Roku”. Pomimo tych sukcesów zespół zawiesił działalność 30 stycznia 2017 roku. Reaktywacja nastąpiła 31 grudnia 2020 roku wraz z premierą singla „4GET” – tytułowego utworu z albumu, który ma się ukazał się w czerwcu 2021 roku. Na nowym materiale artyści idą o krok dalej pod względem przestrzenności, głębi i emocjonalnego przekazu zawartego w ich muzyce. Album „4GET” pełen jest masywnych basów i pompujących bębnów zanurzonych w charakterystycznej dla duetu melancholii. Za wydanie płyty odpowiedzialna jest nowo powstała oficyna Dyspensa Records.

Na scenie WROsoundu duetowi będzie towarzyszyć dwójka wokalistów – Justyna Święs i Michał Anioł.