ONUKA

Wspólny projekt znanego ukraińskiego producenta muzycznego i muzyka Jewhena Fiłatowa (The Maneken) i Naty Żyżczenko. Brzmienie zespołu ONUKA stanowi organiczną mieszankę muzyki elektronicznej, współczesnego popu i tradycyjnej ukraińskiej muzyki folkowej. Jewhen jest doświadczonym producentem muzycznym, twórcą i frontmanem formacji The Maneken. Nata jest byłą wokalistką deep-house’owego tercetu Tomato Jaws oraz zespołu Kooqla. Wspólnie z Jewhenem stworzyli kreatywny duet, w którym Jewhen jest odpowiedzialny za produkcję muzyczną, natomiat Nata jest twarzą i duszą projektu. Nazwa zespołu (słowo „Onuka” oznacza po ukraińsku „wnuczkę”) nawiązuje do dziadka Naty, który był słynnym rzemieślnikiem wytwarzającym tradycyjne ukraińskie instrumenty muzyczne. Jego najcenniejszy dar — ręcznie wykonana sopilka — stanowi symbol i ważny element wielu piosenek duetu ONUKA.

Pierwszy singiel zespołu zatytułowany „Look” ukazał się w 2013 roku. Od tamtego czasu grupa wydała album „Onuka” (2014), a także epkę „VIDLIK” (2016).

W 2016 roku zespół zapowiedział nowy projekt realizowany we współpracy z Narodową Akademicką Orkiestrą Instrumentów Ludowych (NAONI), z koncertami dyrygowanymi przez legendarnego dyrygenta Victora Gutsula. W maju 2017 roku zespół ONUKA wystąpił jako gość specjalny podczas Konkursu Piosenki Eurowizji w Kijowie. W ciągu kilku dni album Vidlik znalazł się na szczycie list przebojów muzyki elektronicznej w europejskim serwisie iTunes (w Wielkiej Brytanii, we Francji, w Niemczech, Holandii, Szwecji, Danii i innych krajach). W 2017 roku odbyła się również europejska trasa koncertowa zespołu, podjęto współpracę z Deep Forest, a zespół otrzymał wiele nagród.

Długo wyczekiwany LP „MOZAЇKA” ukazał się na rynku w marcu 2018 roku. Promując nowy album, zespół wystąpił w 14 ukraińskich miastach, a także na europejskich festiwalach muzycznych, takich jak między innymi Sziget (na Węgrzech) oraz Pohoda (na Słowacji). Europejski etap trasy koncertowej został zaplanowany na 2019 rok.