Czy to z powodu długotrwałej miłości do hip-hopu z lat 90, chwilowego zamiłowania do jaskrawych świateł i dźwięków hardcoru czy też definiujących jego karierę utworów w stylu old school house, muzyka Lone’a zatopiona jest w nostalgii. Dźwiękami powstałymi czy to w studiu, czy w klubie, wkrada się w zakamarki twojej świadomości, nęcąc do tańca i budząc w tobie ciepłe, dziwne uczucie, którego przyczyny nie do końca potrafisz się domyślić.

Artysta płodny już od najmłodszych lat, jak dotąd z sześcioma albumami na koncie, ale to energetycznym LP „Emerald Fantasy Tracks” z 2010 urodzony w Nottingham, a obecnie mieszkający w Londynie, Matt Cutler zaznaczył swoją artystyczną obecność. Od tego momentu nie przestają napływać liczne wyrazy uznania. Dwie ostatnie długogrające płyty Lone’a – słodka niczym cukierek „Galaxy Garden” oraz przykurzony hip-house „Reality Testing” – wpadły w ucho krytykom, a jego szeroko znane remiksy, w tym Radiohead, Disclosure, Friendly Fires, Nathan Fake, TEED, Underworld, Steffi i Midland, niosą jego dźwięki tłumom.

Jego samplowane i swingujące bity mówią same za siebie, na pewno nie zaszkodziło mu śpiewanie z prestiżowym R&S Records, gdzie utwory house trafiają po to, aby stać się klasykami gatunku. Temu przeznaczeniu nie uciekł utwór „Airglow Fires” wydany przez R&S w 2013, jeden z jego najpopularniejszych po dziś dzień kawałków, w którym uchwycił wszystko to, co kochamy w odradzającym się w ostatnich latach oldschoolowym house, i prędko został uznany za klasykę gatunku.

LONE ‘Levitate’:

W tym najświeższym albumie, intensywnym LP zatytułowanym „Levitate”, Lone wybudził z hibernacji gorączkowy breakbeat, aby stworzyć krótką, acz słodką 34-minutową przestrzeń dźwiękową, narodzoną w halucynacyjnych głębinach prawdziwej gorączki, zawrotną psychodeliczną podróż opisywaną przez samego Cutlera jako „intensywna eksplozja”.

Złote niedoskonałości wszystkich utworów Lone’a przeniosły wielu słuchających w zaciszu własnego pokoju na nieznane planety dźwięku, ale doznanie jest pełne dopiero wówczas, kiedy możemy zobaczyć Lone’a interpretującego własną muzykę na żywo. Jego live set przemienia najlepsze i najjaśniejsze elementy z całej dyskografii w audiowizualny gobelin pozłacany przez artystę Konx-om-Pax oraz perkusistę Chrisa Boota. Jeżeli jesteś fanem house, soul, hip hopu oraz techno, możesz zobaczyć również jak Lone łączy to, co najlepsze ze wszystkich czterech gatunków podczas swoich setów – jego stała obecność w Magicwire x NTS to dobra wskazówka, jakiego ferworu możesz się spodziewać, kiedy wchodzi na stanowisko DJa.

Cutler skupił swój błądzący, kreatywny umysł na szybko rosnącej dyskografii, dynamicznej, zaskakującej i – niczym trzask starego winylu –intensywnie działającej na wyobraźnię. Nieważne w jaki sposób zdecydujesz się tego doświadczyć, wkład Lone’a w muzykę jest wyjątkowy.

LONE [GB]