Na chwilę przez ogłoszeniem programu WROsound 2016 przypominamy najlepsze momenty ostatnich edycji festiwalu, który od 2009 roku odbywa się we wrocławskim Imparcie.

Nervy, 24.10.2014

W swoją pierwszą edycję pod nazwą “WROsound’ festiwal wszedł z wielkim hukiem – zapewniły trąby zespołu Nervy. Złożonej z 7-osobowej sekcji dętej, sampli Igora Boxxa (½ wydającego w Ninja Tune duetu Skalpel) i  perkusji Jana Młynarskiego supergrupy dowodzonej przez Agima Dżejlili. Zasłużony dla lokalnej sceny elektronicznej Wrocławianin, lider niezapomnianego składu Oszibarack powrócił do rodzinnego miasta z płytą, którą recenzenci okrzynęli później jedną z najlpszych płyt 2014 roku. Jak powiedział nam AGIM “Nadarzyła się okazja by, przy dobrym audytorium, w atmosferze festiwalu i miasta, które jest nam bliskie, pokazać naszą muzykę. Wrocław, to moje artystyczne korzenie”.

Electro-Acoustic Beat Sessions feat.. Waldemar Kasta, 25.10.2014

Specjalnie na WROsound wróciła też inna legenda Miasta 71 – Waldemar Kasta. Koniec kilkuletniej przerwy od rapu fetowała zapełniona do ostatniego miejsca sala teatralna Impartu, a najwyższy poziom muzyczny zapewniła ekipa EABS – równorzędnych gwiazd tego wieczoru. Oraz wspaniałych młodych muzyków, których jazzujące solówki zachwyciły nawet tych, którym z hip-hopem nie jest po drodze. To właśnie ten koncert stał się dumnym symbolem idei całego festiwalu –  lokalna legenda łącząca swe siły z utalentowanymi muzykami, zderzenie gatunkowe przywołujące uznane dokonania, ale przedstawiające je w zupełnie innym, świeżym świetle, a  przede wszystkim – świetna zabawa łącząca wszystkich miłośników dobrej muzyki i pokazanie czegoś zupełnie wyjątkowego, co mogło się wydarzyć tylko na scenie Impartu.

Kristen, 25.10.2014

WROsound to festiwal osobowości – czasami mniej znany, ale zawsze niezwykłych i nadającyh ton brzmieniu stolicy Dolnego Śląska. Mało kto pamięta, że w tym mieście mieszkał Michał Biela – o bombie odkrytej pod jego wrocławskim adresem opowiadał niedawno na swojej solowej płycie,a w Imparcie wystąpił z zespołem Kristen. Przy okazji wydanej w zeszłym miesiącu płyty krytycy mają okazję pomarudzić o tym jak “strasznie nudna jest już gadka o tym, jak bardzo Kristen jest dobry i jak haniebnie niedoceniony”. U nas grali premierowo “The Secret Map”, a sam Michał Biela prawie rok późnej otrzymał nominację do prestiżowych “Paszportów Polityki”.

Breslaux, 25.10.2014 / 4.12.2015

Festiwal WROsound to nie tylko doznania dźwiękowe. Oba występy zespołu Breslaux okazały się niezwykle intensywnym seansem audio-wizualnej sztuki koncertowej. Najpierw instrumentalny pokaz w spowitej czerwonymi światłami galerii ImpArt, a rok później – występ w pełnym, 5-osobowym składzie z wizualizacjami wyświetlanymi na całej szerokości sceny kameralnej. Breslaux przenieśli później swoje działania na jeszcze większą skalę organizując P.I.W.O Light Show na wielopiętrowych budynkach podczas wrocławskich Juwenaliów.

Endy Yden, 4.12.2015

Festiwal WROsound stawia też na młodych wykonawców. Niespodziewaną gwiazdą porzedniej edycji stał się Andrzej Strzemżalski, który jako Endy Yden zawładnął publicznością zgromadzoną w sali teatralnej Impartu. Wspaniały, dopracowany w najmniejszym szczególe spektakl będący dowodem na ogromny potencjał wrocławskiej sceny muzycznej. O tym chłopaku za chwilę usłyszy cała Polska – na płycie, którą wypuści wytwórnia Nextpop.

Ukryte Zalety Systemu, 5.12.2015

Na WROsoundzie nie mogło zabraknąć przedstawicieli kultowej wytwórni Antena Krzyku, która już od 30 lat tworzy alternatywne brzmienie Wrocławia. U nas swoje post-punkowe uderzenie zaprezentowała grupa Ukryte Zalety Systemu. Ze swoim ciągle aktualnym i niezmiennie kontrulturowym przesłaniem załoga Anteny Krzyku pozostaje godnym następcą wrocławskiej “Pomarańczowej Alternatywy”.

Ventolin, 5.12.2015

Chociaż David Doubek nie używa komputera do produkcji swojej muzyki, to z pewnością potrafi korzystać z portalu YouTube. Wystarczy jedno spojrzenie na teledyski Ventolina, aby przekonać się jak barwną i zakręconą personą jest rudowłosy Czech – na co dzień zajmujący się poważnymi badaniami naukowymi. U nas porwał do tańca publiczność w sali kameralnej na samo zakończenie WROsound 2015.

Następna, 8.  edycja WROsoundu odbędzie się od 15 do 17 grudnia 2016 roku. Nie zabraknie tych wszystkich elementów, które decydowały o wyjątkowości poprzednich odsłon festiwalu – wielkich powrotów, zaskakujących muzycznych spotkań, gości specjalnych, artystów wizualnych, prezentacji wrocławskich wytwórni płytowych oraz zagranicznych gwiazd.